Papież Franciszek apeluje o modlitwę za Ukrainę
W sercu Watykanu, na placu Świętego Piotra, miała miejsce środowa audiencja generalna, podczas której Ojciec Święty, Papież Franciszek, wygłosił ważne słowa skierowane do wiernych z całego świata. W swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji konfliktowych, które nadal stanowią powód zmartwienia oraz cierpienia wielu ludzi.
Papież Franciszkowyraził swoją głęboką troskę i wezwał do modlitw o pokój, szczególnie w obszarach dotkniętych wojną i napięciami. „Wzywam wszystkich do wezwania o wstawiennictwo Maryi, aby Pan obdarzył pokojem cały świat, a zwłaszcza ukochaną i udręczoną Ukrainę, Palestynę, Izrael i Birmę,” powiedział Ojciec Święty.
Papież złożył również serdeczne pozdrowienia dla Polaków. W kontekście uroczystości świętego Stanisława, głównego patrona Polski, którego wspomnienie przypada 8 maja, Papież wyraził nadzieję, że wstawiennictwo świętego przyniesie dar pokoju: „Św. Jan Paweł II napisał o nim, że z wyżyn nieba uczestniczył w cierpieniach i nadziei waszego narodu, wspierając go w zmaganiach o przetrwanie szczególnie w czasie II wojny światowej. Niech również i dziś wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Z serca wam błogosławię.”
W obliczu przeciwności i wyzwań, Papież podkreślił, jak bardzo dzisiaj świat potrzebuje cierpliwości i nadziei. Zachęcił wiernych, aby pomimo wszystko zachowywali nadzieję, która jest przeciwna „naszym niedobrym nostalgii i melancholii” i która pozwala danie na przekonanie, że „szczęście z przeszłości” nie jest pogrzebane na zawsze.
Podczas audiencji przypomniał także o modlitwach kierowanych do Matki Bożej z Pompejów – ważnego aspektu w życiu duchowym wielu wiernych.
W tak burzliwych czasach, słowa Ojca Świętego stanowią przypomnienie o sile modlitwy oraz o potrzebie solidarności i wspólnego dążenia do budowania pokoju. Wśród wyzwań współczesnego świat, nie zapomina również o znaczeniu wspomnień historycznych i kulturowych, które kształtują tożsamość narodów i mogą być źródłem natchnienia dla przyszłych pokoleń.
Zachęcamy do modlitwy i refleksji nad słowami Papieża Franciszka, a także do pielęgnowania nadziei w sercach, które wraz z cierpliwością tworzą drogowskaz do życia pełnego spokoju i harmonii. Niech przesłanie Papieża — apostola pokoju i miłosierdzia — będzie dla nas wszystkich źródłem inspiracji do budowania lepszego świata.