„PKW i MSZ: Kluczowe daty głosowania poza miejscem zamieszkania”
Zbliżają się wybory parlamentarne oraz referendum, a część z nas wciąż nie jest zdecydowana, gdzie będzie głosować. Istnieje wiele opcji, między innymi głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania lub za granicami kraju. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że aby to możliwe, trzeba spełnić konkretnych wymagań i dotrzymać określonych terminów.
Jakiego rodzaju są te wymagania? Jeżeli planujemy głosować w miejscu innym niż nasza stała rezydencja, ale nadal na terenie naszego kraju, musimy złożyć wniosek w tejże gminie, w której zamierzamy oddać głos. Wniosek jest dostępny elektronicznie na stronie gov.pl i musi zostać przesłany najpóźniej do dnia 12 października, trzy dni przed wyborami.
Oczywiście, jest także możliwość głosowania za granicą dla naszych rodaków przebywających poza krajem. W tym celu również muszą złożyć wniosek o rejestrację, ale na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Termin rejestracji upływa 10 października.
Czy można zdecydować gdzie zagłosować na podstawie ilości osób w danym lokalu wyborczym? Tak. Dzięki nowej funkcji na stronie MSZ, która pokazuje ilość osób zarejestrowanych w konkretnej komisji, można uniknąć tłoku i długich kolejek. Jeżeli liczba osób w danym lokalu jest zbyt duża, można zmienić swoje miejsce do 10 października.
Jeżeli jesteś Polakiem mieszkającym w Niemczech, masz do dyspozycji rekordową liczbę komisji wyborczych, łącznie 42. Możesz oddać swój głos między innymi w Monachium, Hamburgu czy Kolonii.
Zarówno w kraju jak i za granicą, głosowania będą obserwować niezależni obserwatorzy – tzw. „mężowie zaufania” lub obserwatorzy społeczni nominowani przez fundacje czy stowarzyszenia zarejestrowane w Polsce. Wszystko po to, aby cały proces wyborów i referendum przebiegł sprawnie i zgodnie z prawem.