„Utracono Kontakt z Łądownikiem na Księżycu – Aktualna Misja Kosmiczna”
Japońska firma ispace, która specjalizuje się w projektowaniu łazików i lądowników, w pełni sfinansowała misję Hakuto-R – własnego lądownika wysłanego na Księżyc. Wtorkowe lądowanie przewidziane na godzinę 18:40 czasu polskiego napotkało jednak na nieoczekiwane komplikacje. Po tej godzinie stracono kontakt z lądownikiem, co stwarza niezwykłą zagadkę – czy lądowanie odbyło się pomyślnie, czy też doszło do awarii?
Hakuto-R, który miał wylądować na kraterze Atlas, na północno-wschodniej stronie widocznej części Księżyca, jest pionierskim projektem. To pierwsza misja na Księżyc, w całości sfinansowana z prywatnych środków. Wszystkie poprzednie próby lądowania były inicjatywami agencji kosmicznych państw takich jak USA, Związek Radziecki czy Chiny.
Początek misji Hakuto-R datowany jest na 21 marca, kiedy to lądownik został wysłany na orbitę Księżyca za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Od 12 kwietnia krążył po orbicie Księżyca, przygotowując się do lądowania.
Planowane lądowanie miało być poprzedzone hamowaniem za pomocą głównego układu napędowego, następnie redukcją prędkości, by lądownik mógł delikatnie wylądować na powierzchni Księżyca w ciągu godziny. Po lądowaniu, lądownik miał rozpocząć kolejny etap misji, zostawiając na Księżycu robota Rashida, który miał zbierać dane za pomocą obserwacji i kamer.
Tymczasem, Chiny zapowiadają rozpoczęcie budowy bazy na Księżycu w ciągu kolejnych pięciu lat. Lądownik Hakuto-R, oraz plany Chin wskazują na rosnący interes prywatnych i państwowych inicjatyw w eksploracji Księżyca.