„Dożynki Prezydenckie w Warszawie: A. Duda o braciach w biedzie”
Dożynki prezydenckie – starodawne święto rolników, stanowiące celebrację zakończenia żniw – odbyły się w miniony weekend w stolicy kraju, Warszawie. Uroczystości związane z dożynkami rozpoczęto od oficjalnej mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy uroczystym udziale prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia podziękował rolnikom za ich zaangażowanie i ciężką pracę, która przyczyniła się do samowystarczalności Polski.
Prezydent RP w swoim przemówieniu docenił wkład rolników w bezpieczeństwo żywnościowe kraju, podkreślając, że to właśnie dzięki ich trudowi na naszych stołach nie brakuje chleba, ani innych plonów rolnych. Duda zwrócił też uwagę na szczególnie trudne momenty ostatnich miesięcy, kiedy to pomimo pandemii COVID-19, sklepy w naszym kraju zawsze były zaopatrzone w produkty żywnościowe.
Prezydent Andrzej Duda poruszył również kwestię relacji między Polską a Ukrainą, zwracając uwagę na eksport zboża z Ukrainy, który spowodował zakłócenia na polskim rynku zbożowym. Dodał, że napięcia są jedynie tymczasowe i wynikają z aktualnej sytuacji wojennej na Ukrainie. Zwrócił się także o niewinnej pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski szukając schronienia przed wojną: „Nie waham się powiedzieć, są oni naszymi braćmi w biedzie, którzy cały czas potrzebują pomocy”.
W kontekście rozwijania regionów wiejskich, prezydent podkreślił znaczenie rozbudowy dróg publicznych oraz powstawania nowych placówek kulturowych i edukacyjnych na wsi. Zaznaczył, że wszystko to ma na celu stworzenie równych szans dla wszystkich obywateli, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Na zakończenie swojego wystąpienia, prezydent Duda wyraził nadzieję na budowanie potencjału Polski w sposób sprawiedliwy i równy dla wszystkich: „Silna, nowoczesna, dumna Polska. Niech Pan Bóg błogosławi polskich rolników, rolnicze rodziny, Bóg wam zapłać”.
Dożynki prezydenckie były okazją do celebracji i wdzięczności za plony rolnicze, ale również okazją do refleksji nad relacją z Ukrainą, znaczeniem rolnictwa dla naszego kraju oraz możliwościami rozwoju regionów wiejskich.