Wprost o Armii Rosji: „Sukcesy Mizerne” – Ekspert Wojskowy
W obecnej sytuacji geopolitycznej, gdzie wydarzenia na Ukrainie nieustannie zyskują na znaczeniu i przykuwają uwagę publiczną, istotne jest dokładne przyjrzenie się realiom dotyczącym zaangażowania wojskowego oraz wsparcia udzielanego krajom uczestniczącym w konflikcie. Ostatnie doniesienia i analizy dotyczące postępów armii rosyjskiej na terenie Ukrainy nie pozostawiają złudzeń – zdobycie kolejnych miejscowości nie jest uznawane za znaczące sukcesy militarne.
Płk Piotr Lewandowski z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej wskazuje na istotny fakt, mówiąc o kosztach, jakie ponosi Rosja w ramach swych działań ofensywnych. Strata tysięcy żołnierzy i zniszczenie sieci wozów opancerzonych dla zdobycia pojedynczych miejscowości nie jest wielkim sukcesem, a odbija się na potencjale bojowym rosyjskiej armii. Rozproszenie ataków na szerokim froncie sprawia, że siły ukraińskie doznają strat, zarówno ludzkich, jak i sprzętowych, a ich zdolności do uzupełniania strat są limitowane w porównaniu z Rosją.
Sygnalizuje to również znaczący problem organizacyjny ukraińskiego wojska. Problematyczna rekrutacja, w tym starszych wiekiem osób, czy takie z problemami zdrowotnymi, nie kompensuje utraty doświadczonych weteranów. Płk Lewandowski wspomina także o przeciążeniu systemu oraz o nieprawidłowościach w przydziale zadań w ukraińskich jednostkach. To wszystko przekłada się na obniżenie zdolności bojowych Ukraińców.
W kontekście dywagacji o wsparciu amerykańskim, które ma na celu wzmacnianie ukraińskiej obrony, eksperci zaznaczają, iż fundusze te nie spowodują radykalnej zmiany sytuacji. Co więcej, kluczowe okazuje się sposób, w jaki pomoc finansowa zostanie przekształcona w konkretne działania i wyposażenie. Z perspektywy ekspertów, istotne jest, aby pomoc ta przekładała się na realne, zaawansowane technologicznie wsparcie, nie na dostarczanie przestarzałych systemów.
Reasumując, choć sytuacja w regionie pozostaje dynamiczna, to ciągłe analizy i komentarze specjalistów pozwalają lepiej zrozumieć stan rozgrywających się działań. W obliczu ciężkich strat i wymagających warunków, zarówno dla walczących, jak i cywilnej populacji, realia wojenne pokazują, że nie jest to jedynie kwestia militarna, ale szeroko rozumianego wsparcia i strategii działania na wielu płaszczyznach.