„Zdjęcie pierścieni Urana przez teleskop Webba – odkrycie NASA”
Kolejne niezwykłe odkrycie dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba należącemu do NASA. Tym razem badaczom udało się uchwycić na zdjęciu aż 11 z 13 pierścieni lodowego olbrzyma, Urana. To niebywały sukces, gdyż do tej pory udało się zaobserwować pierścienie tej planety jedynie dwa razy – za pomocą sondy Voyager 2 w 1986 roku oraz teleskopu Obserwatorium Kecka, jednak nigdy wcześniej nie udało się uchwycić ich w takiej jakości.
Te kosmiczne osiągnięcie było możliwe dzięki niezwykłej czułości teleskopu Webba, który pozwolił na wychwycenie ledwo widocznych pierścieni pyłowych. Zdjęcie Urana zostało wykonane na podstawie 12-minutowej ekspozycji. W porównaniu ze zdjęciem wykonanym przez Teleskop Hubble’a, nowe zdjęcie prezentuje znacznie więcej szczegółów z 11 wyraźnie widocznymi pierścieniami.
W trakcie fotografowania pierścieni Urana, naukowcom udało się również sfotografować najbliższe otoczenie planety, w tym jej sześć najjaśniejszych księżyców. Na zdjęciu uwieczniono także lodową czapę na północnym biegunie Urana.
Ta lodowa czapa jest wyjątkowa dla planety. Wydaje się, że pojawia się na niej, gdy na Uranie zaczyna się lato, zaś znika w czasie jesieni. Obserwacje za pomocą teleskopu Webba mają pomóc naukowcom zrozumieć ten tajemniczy mechanizm.
Te niezwykłe zdjęcie to kolejny krok na drodze do głębszego zrozumienia tajemnic Uniwersum. Badacze już planują kolejne obserwacje za pomocą teleskopu Webba. Ich celem jest wykonanie jeszcze bardziej szczegółowych fotografii lodowego olbrzyma, które uwiecznią wszystkie znane pierścienie Urana. Niemniej jednak, już teraz możemy podziwiać te spektakularne rezultaty obserwacji, które przynoszą nam nowe spojrzenie na nasz Układ Słoneczny.