„Naukowcy z Izraela wyhodowali 14-dniowy embrion człowieka”
Wybitne osiągnięcie w dziedzinie medycyny udało się zrealizować Izraelskim naukowcom z Instytutu Naukowego Weizmanna w Rechowocie, którzy po raz pierwszy stworzyli kompletną kopię 14-dniowego ludzkiego embrionu bez użycia plemników ani komórek jajowych. Do kreacji zarodka zastosowano specjalnie zmanipulowane komórki macierzyste. Takie badania dają ogromne możliwości w lepszym poznaniu przyczyn wielu chorób genetycznych.
Zespół badawczy pod przewodnictwem prof. Jacoba Hanny opracował innowacyjne nanorusztowanie i wykorzystał substancje chemiczne do przekształcenia komórek macierzystych w cztery różne typy komórek obecne w embrionach ludzkich na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. Godne podkreślenia jest to, że stworzone modele embrionów są porównywalne z zarodkiem 14 dni po zapłodnieniu, a sam proces ich wyhodowania stanowi ważny krok w medycynie.
Stworzenie tych modeli otworzyło drzwi do szerszych badań nad powstawaniem i rozwojem różnych typów komórek oraz ich wpływem na choroby genetyczne i wady wrodzone. Profesor Alfonso Martinez Arias z Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie stwierdził nawet, że odtworzenie struktury embrionu „otwiera drzwi do badań nad wydarzeniami, które doprowadziły do powstania ludzkiego planu ciała”.
Badacze opisują stworzony model jako 'kompletny’, naśladujący wszystkie kluczowe struktury, które pojawiają się we wczesnym zarodku. Jest to pierwsze takie osiągnięcie w historii, które otwiera nowe perspektywy dla medycyny i ludzkiego zdrowia.
Warto jednak podkreślić, że pomimo osiągnięcia szeregów kluczowych informacji za pomocą badania laboratoryjnych modeli embrionów, samo zapłodnienie przy użyciu takiego zarodka jest nieetyczne, nielegalne i nie jest możliwe do przeprowadzenia. Mimo to, osiągnięcia naukowców z Izraela stanowią znaczące postępy w nauce i medycynie. Embriony z laboratorium mają potencjał przypomniać przyszłym badaczom, jakie nieodkryte dotąd możliwości nauki tkwią w badaniu komórek macierzystych i nanotechnologii.